Kącik logopedyczny

ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE W NASZYM PRZEDSZKOLU – informacje ogólne.

Przesiewowe badania mowy.

Każde dziecko uczęszczające do naszego przedszkola jest poddane przesiewowemu badaniu mowy, które jest przeprowadzane przez logopedę we wrześniu.
Rodzice wyrażają pisemnie zgodę na poddanie dziecka badaniu lub zaznaczają brak zgody.

Podczas badania mowy logopeda dokonuje oceny m.in.:

- sprawności narządów artykulacyjnych (języka, warg, podniebienia),

- czynności fizjologicznych (odgryzania, żucia, połykania).

- innych cech mówienia, m.in. rozumienia poleceń, tempa mówienia, fonacji, zakresu słownictwa, badanie artykulacji oraz komunikatywności mowy.

Badania mowy zostają zakończone pod koniec września, najpóźniej na początku października.

Po przeprowadzonej diagnozie logopeda przekazuje pisemnie informacje do rodziców dzieci, zakwalifikowanych  na zajęcia logopedyczne. Rodzice pisemnie wyrażają zgodę na udział dziecka w terapii logopedycznej prowadzonej w przedszkolu.

Zajęcia logopedyczne – terapia logopedyczna

Zajęcia logopedyczne w przedszkolu prowadzone są w formie:

- indywidualnej (praca z jednym dzieckiem),

- grupowej (praca z grupą 2-4 dzieci).

Na zajęciach prowadzone są ćwiczenia, które mają na celu:

• usprawnianie motoryki aparatu artykulacyjnego (m.in. języka, warg, żuchwy),
  • kształtowanie prawidłowego toru oddechowego, wydłużanie fazy wydechowej,
  • kształtowanie prawidłowych czynności fizjologicznych w obrębie aparatu mowy (tj. połykanie, żucie, odgryzanie),
  • rozwijanie słuchu fonematycznego,
  • uzyskanie prawidłowej artykulacji poszczególnych głosek,
  • wzbogacanie słownictwa, rozwijanie mowy opowieściowej,
  • rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi,
  • rozwijanie umiejętności rozumienia wypowiedzi słownych.

Rodzice dzieci zakwalifikowanych na zajęcia logopedyczne zostaną pisemnie poinformowani o terminie rozpoczęcia zajęć.

Grupowe zajęcia logopedyczne – Zabawy logopedyczne „Gimnastyka buzi i języka”

Oprócz terapii logopedycznej prowadzone są w ramach profilaktyki logopedycznej grupowe zajęcia logopedyczne dla grup przedszkolnych: Jeżyki i Żabki. Zajęcia te odbywają się trzy razy w tygodniu  w każdej z grup.

Podczas grupowych zajęć logopedycznych  prowadzone są ćwiczenia służące doskonaleniu i rozwojowi umiejętności językowych dzieci przedszkolnych:

• Ćwiczenia oddechowe,
  • Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne:  język, wargi, żuchwa,
  • Ćwiczenia percepcji wzrokowej i słuchowej,
  • Ćwiczenia rozwijające słownictwo czynne i bierne,
  • Ćwiczenia logorytmiczne.

Cyklicznie będę przedstawiać Państwu  ćwiczenia i zabawy, które można wykonywać z dzieckiem również w domu.

Zainteresowanych rodziców, którzy chcą uzyskać informacje odnośnie mowy dziecka czy  terapii logopedycznej,  proszę o kontakt sms: 534558850 w celu ustalenia terminu konsultacji.

Agnieszka Starczewska – logopeda

Drodzy Rodzice dzieci uczęszczających na terapię!

Terapia logopedyczna rozpoczynana jest od wstępnej diagnozy, by wnikliwie zdiagnozować dziecko i określić zakres jego terapii.  Dla dzieci zakwalifikowanych na zajęcia logopedyczne prowadzona jest cotygodniowa terapia indywidualna.

Na zajęciach logopedycznych dziecko ćwiczy oddech, język, wargi, słuch fonematyczny i pracuje nad prawidłową artykulacją głosek. W trakcie każdego spotkania przedszkolak otrzymuje indywidualne materiały do pracy i powtórzeń w domu. Z każdych zajęć wychodzi z zaleceniami i  ćwiczeniami  na cały tydzień! Rodzic zobowiązany jest do powtarzania zaleconych ćwiczeń. Należy pamiętać, że logopeda wskazuje miejsca artykulacji głosek, wyznacza ćwiczenia i czuwa nad prawidłową korekcją wady wymowy. Najważniejsza jest jednak systematyczna praca z dzieckiem w domu. Zachęcam więc rodziców do pracy z dziećmi w domu, tylko wtedy możemy przyspieszyć przebieg terapii.

Jeżeli dziecko nie przynosi na kolejne zajęcia zeszytu i nie ćwiczy w domu, bardzo trudno jest, aby terapia przebiegała sprawnie i skutecznie, bowiem przedłuża się i nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Pamiętajmy, że wspólnie dbamy o rozwój dzieci!

mgr Agnieszka Starczewska

WSKAZÓWKI   DLA   RODZICÓW

WSKAZÓWKI DLA RODZICÓW C.D.

ZABAWY  LOGOPEDYCZNE

BAJKA LOGOPEDYCZNA