Menu

Statut przedszkola

 

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz.59 ze zm.)
  2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60)
  3. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. – O systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.)
  4. Konwencja o prawach dziecka przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ dnia 20 listopada 1989 r. (Dz. U. z 1991 r., nr 120, poz. 526 ze zm.)

 

Rozdział I

Postanowienia wstępne

§ 1

  1. Nazwa przedszkola brzmi: Przedszkole Mali Odkrywcy w Złejwsi Małej
  2. Nazwa przedszkola używana jest w pełnym brzmieniu.
  3. Siedziba przedszkola znajduje się w Złejwsi Małej, ul. Osiedlowa 6, 87-134 Zławieś Wielka.
  4. Przedszkole posługuje się pieczęcią o treści:

         PRZEDSZKOLE MALI ODKRYWCY

         W ZŁEJWSI MAŁEJ

           ul. Osiedlowa 6

         87-134 Zławieś Wielka

          Tel/fax 56 678-09-87

           NIP 8792554059

  1. Organem prowadzącym przedszkole jest Gmina Zławieś Wielka, ul. Handlowa 7, 87-134 Zławieś Wielka.
  2. Organem sprawującym nadzór pedagogiczny jest Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty.
  3. Przedszkole działa na podstawie:
    1. Aktu założycielskiego – Uchwała nr XV/80/2008 Rady Gminy Zławieś Wielka z dnia 26 marca 2008 r.
    2. Niniejszego Statutu
  4. Przedszkole jest jednostką budżetową, której działalność finansowana jest przez
    1. Gminę Zławieś Wielka
    2. Rodziców w formie opłat za pobyt i wyżywienie dzieci.
  5. Przedszkole może otrzymywać darowizny, które ewidencjonowane są zgodnie z przepisami o gospodarce finansowej w jednostkach budżetowych.
  6. Przedszkole może posiadać imię nadane przez organ prowadzący na wspólny wniosek rady pedagogicznej i rady rodziców.
  7. Przedszkole może posiadać godło oraz ceremoniał przedszkolny.

 

§ 2

 

Ilekroć w dalszej części statutu jest mowa bez bliższego określenia o:

    1. Przedszkolu – należy przez to rozumieć Przedszkole Mali Odkrywcy w Złejwsi Małej,
    2. Statucie - należy przez to rozumieć statut Przedszkola Mali Odkrywcy w Złejwsi Małej,
    3. Nauczycielu – należy przez to rozumieć każdego pracownika pedagogicznego przedszkola,
    4. Rodzicach – należy przez to rozumieć prawnych opiekunów dziecka oraz osoby sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem.

 

 

 

 

Rozdział II

 

Cele i zadania przedszkola

 

§ 3

  1. Przedszkole realizuje cele i zadania zgodnie z oczekiwaniami rodziców, wynikające w szczególności z podstawy programowej wychowania przedszkolnego.

 

  1. Nadrzędnym celem działalności przedszkola jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka realizowane przez proces opieki, wychowania i nauczania-uczenia się.

 

  1. W ramach zadań działalności edukacyjnej przedszkole realizuje:

1) Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.

2) Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa.

3) Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.

4) Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.

5) Wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań.

6) Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie.

7) Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

8) Przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie o zdrowie psychiczne, realizowane m.in. z wykorzystaniem naturalnych sytuacji, pojawiających się w przedszkolu oraz sytuacji zadaniowych, uwzględniających treści adekwatne do intelektualnych możliwości i oczekiwań rozwojowych dzieci.

9) Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.

10) Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka.

11) Tworzenie warunków umożliwiających bezpieczną, samodzielną eksplorację elementów techniki w otoczeniu, konstruowania, majsterkowania, planowania i podejmowania intencjonalnego działania, prezentowania wytworów swojej pracy.

12) Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.

13) Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju. 14) Systematyczne uzupełnianie, za zgodą rodziców, realizowanych treści wychowawczych o nowe zagadnienia, wynikające z pojawienia się w otoczeniu dziecka zmian i zjawisk istotnych dla jego bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju.

15) Systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka, prowadzące do osiągnięcia przez nie poziomu umożliwiającego podjęcie nauki w szkole.

16) Organizowanie zajęć – zgodnie z potrzebami – umożliwiających dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego – kaszubskiego.

17) Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur.

 

§ 4

 

 Cele i zadania przedszkole realizuje poprzez:

1. Organizację oddziałów dla dzieci w zbliżonym wieku z uwzględnieniem indywidualnych wniosków rodziców oraz predyspozycji rozwojowych dziecka,

2. Dostosowanie metod i form pracy do potrzeb i indywidualnych możliwości dziecka oraz wszystkich obszarów edukacyjnych zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego,

3. Stosowanie otwartych form pracy, umożliwiających dziecku wybór miejsca i aktywności,

4. Indywidualizację tempa pracy dydaktyczno-wychowawczej wobec dzieci niepełnosprawnych, stosowanie specyficznej organizacji nauki i metod pracy, prowadzenie zajęć zgodnie z zaleceniami poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej specjalistycznej i lekarza – odpowiednio do stopnia i rodzaju niepełnosprawności.

§ 5

Sposób sprawowania opieki nad dziećmi

  1. Przedszkole sprawuje opiekę nad dziećmi, dostosowując sposób i metody oddziaływań do wieku dziecka i jego możliwości rozwojowych, zainteresowań, potrzeb środowiskowych z uwzględnieniem istniejących warunków lokalowych, a w szczególności:
  1. Zapewnia bezpośrednią i stałą opiekę nad dziećmi w czasie pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zajęć poza terenem przedszkola,
  2. Zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa pod względem fizycznym i psychicznym,
  3. Stosuje w swoich działaniach przepisy BHP i p-poż.
  1. Przedszkole zapewnia dzieciom bezpieczne i higieniczne warunki zabawy, nauki, wypoczynku, a w szczególności:
  1. Sale przedszkolne posiadają właściwe oświetlenie, wentylację, ogrzewanie oraz powierzchnię użytkową,
  2. Wszystkie sprzęty posiadają właściwe atesty i certyfikaty,
  3. Przedszkole posiada sprzęty i urządzenia ochrony przeciwpożarowej,
  4. Meble, krzesła są dostosowane do warunków antropometrycznych dzieci,
  5. Sale dydaktyczne są wyposażone w apteczki zaopatrzone w niezbędne środki do udzielenia pierwszej pomocy.
  1. Za zdrowie i bezpieczeństwo dzieci odpowiada nauczyciel pełniący obowiązki zawodowe w danym czasie od momentu przekazania ich prawnym opiekunom lub osobom upoważnionym. W czasie zajęć dodatkowych odpowiedzialny jest nauczyciel, który te zajęcia prowadzi.
  2. W czasie pobytu dziecka w przedszkolu nie może ono ani na chwilę pozostać bez nadzoru osoby dorosłej.
  3. Dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom, zwłaszcza w grupach najmłodszych, może być zatrudniona osoba na stanowisku pomoc nauczyciela przedszkola.
  4. W grupach w sprawowaniu opieki nad dziećmi może doraźnie pomóc nauczycielowi woźna.
  5. Podczas wyjść poza teren przedszkola zapewnia się w młodszych grupach opiekę jednej osoby dorosłej na 15 dzieci, przy czym każdorazowo musi być obecny przynajmniej jeden nauczyciel.
  6. Każde wyjście poza teren przedszkola odnotowuje się w zeszycie wyjść, w którym wpisuje się ilość dzieci, godzinę wyjścia i podpis nauczyciela.
  7. Jeżeli miejsce prowadzenia zajęć, w tym stan znajdujących się tam urządzeń może stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa, nauczyciel ma obowiązek niezwłocznie powiadomić dyrektora przedszkola.

 

 

§ 6

Szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci

    1. Dzieci przyprowadzają i odbierają z przedszkola rodzice lub prawni opiekunowie dziecka.
    2. Osoba przyprowadzająca dziecko jest zobowiązana przekazać je bezpośrednio pod opiekę nauczyciela.
    3. Rodzice mogą pisemnie upoważniać osoby dorosłe do odbioru dziecka.
  1. Upoważnienie musi zawierać imię i nazwisko osoby upoważnionej, serię i numer dowodu osobistego i czytelny podpis rodzica,
  2. Nauczyciel ma obowiązek osobiście sprawdzić kto odbiera dziecko z przedszkola, jest uprawniony do wylegitymowania tej osoby,
  3. Za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez osobę upoważnioną odpowiedzialność przejmują rodzice.
    1. Nauczyciel ma obowiązek odmówić wydania dziecka osobie będącej w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub środków odurzających bez względu na to czy jest to rodzic czy też osoba upoważniona do odbioru.
  1. W przypadku podejrzenia, że odbierający rodzic nie zapewni dziecku bezpieczeństwa nauczyciel kontaktuje się z drugim rodzicem. Gdy nie nawiąże kontaktu powiadamia dyrektora przedszkola, a ten powiadamia policję i stosuje się do wydanej  przez nią instrukcji.
  2. W przypadku podejrzenia, że odbierająca dziecko osoba upoważniona  nie zapewni dziecku bezpieczeństwa nauczyciel kontaktuje się z rodzicami dziecka. Gdy nie nawiąże kontaktu z żadnym z nich  powiadamia dyrektora przedszkola, a ten powiadamia policję i stosuje się do wydanej  przez nią instrukcji.
    1. Do przedszkola nie przyjmuje się dzieci chorych, a w przypadku zachorowania dziecka w czasie pobytu w przedszkolu, nauczyciel powiadamia o tym fakcie rodzica, który zobowiązany jest niezwłocznie odebrać dziecko.

 

§ 7

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci

  1. Przedszkole organizuje pomoc-psychologiczno pedagogiczną, która polega na rozpoznawaniu i zaspakajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych dziecka, wynikających w szczególności z:
  1. Niepełnosprawności
  2. Problemów emocjonalnych
  3. Deficytów rozwoju
  4. Specyficznych trudności w uczeniu się
  5. Zaburzeń komunikacji językowej
  6. Choroby przewlekłej
  7. Zdarzeń traumatycznych
  8. Zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową dziecka i jego rodziny, sposobem spędzania wolnego czasu, kontaktami środowiskowymi
  9. Szczególnych uzdolnień
  1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana dzieciom w toku bieżącej pracy nauczycieli oraz w następujących formach:

a)  Zajęcia rozwijające szczególne uzdolnienia

b) Zajęcia specjalistyczne: logopedia, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia terapeutyczne, zajęcia socjoterapeutyczne, wczesne wspomaganie rozwoju, zajęcia rewalidacyjne.

  1. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna może być udzielana z inicjatywy:
  1. Rodziców dziecka
  2. Nauczyciela dyrektora
  3. Specjalisty zatrudnionego w przedszkolu
  4. Pielęgniarki środowiskowej
  5. Pracownika socjalnego
  6. Poradni psychologiczno-pedagogicznej
  7. Asystenta rodziny
  8. Kuratora sądowego
  1. W przedszkolu mogą przebywać dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Realizacja orzeczeń następuje w zakresie możliwości lokalowych i kadrowych przedszkola, w formie i wymiarze zatwierdzonym przez organ prowadzący.

 

§ 8

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla nauczycieli i rodziców

  1. Pomoc psychologiczno pedagogiczna dla rodziców wychowanków przedszkola i nauczycieli udzielana jest w formie porad, warsztatów, konsultacji, szkoleń,
  2. Wsparcie merytoryczne dla nauczycieli i specjalistów udzielających pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu zapewniają poradnie psychologiczno-pedagogiczne oraz placówki doskonalenia nauczycieli.

 

§ 9

Postępowanie w sytuacjach szczególnych

1. Pomoc medyczna udzielana jest dzieciom za zgodą rodziców. W sytuacjach wyjątkowych, zagrażających życiu dziecka korzysta się z usług pogotowia ratunkowego.

2. Wszyscy pracownicy przedszkola są zobowiązani do udziału w szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

3. O każdym wypadku zawiadamia się niezwłocznie:

a) Rodziców poszkodowanego

b) Organ prowadzący przedszkole

c) Pracownika służby BHP

d) Radę rodziców

3. O wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym dyrektor przedszkola zawiadamia niezwłocznie prokuratora i kuratora oświaty.

4. O wypadku, do którego doszło w wyniku zatrucia dyrektor przedszkola zawiadamia niezwłocznie inspektora sanitarnego.

5. Każdy wypadek odnotowuje się w rejestrze wypadków.

6. Dyrektor każdorazowo powołuje zespół i prowadzi postępowanie powypadkowe zgodnie z odrębnymi przepisami.

7. Przedszkole umożliwia dobrowolne ubezpieczenie dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków.

8. Przedszkole prowadzi planową i systematyczną edukację dla bezpieczeństwa, min.: przez tematykę kompleksową, bajkoterapię, formy teatralne, współpracę z innymi podmiotami  - policja, straż pożarna.

 

 

 

 

§ 10

Działania antydyskryminacyjne

  1. Przedszkole umożliwia dzieciom podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, religijnej i językowej.
  2. Przedszkole prowadzi działania antydykryminacyjne obejmujące całą społeczność przedszkola poprzez czytelne zasady postępowania, w tym system regulaminów i procedur, ustalenie praw i obowiązków pracowników, rodziców i dzieci.
  3. Przedszkole prowadzi z dziećmi planową pracę wychowawczą opartą na wartościach uniwersalnych.
  4.  W przedszkolu funkcjonuje kodeks etyki zawodowej regulujący relacje pomiędzy podmiotami przedszkola.

 

§ 11

Zajęcia dodatkowe

    1. Przedszkole na życzenie rodziców i za zgodą organu prowadzącego może organizować zajęcia dodatkowe.
    2. Czas trwania zajęć dodatkowych jest dostosowany do możliwości rozwojowych i zainteresowań dzieci i wynosi odpowiednio od 15 do 30 minut. organizację i terminy zajęć dodatkowych ustala dyrektor.
    3. Nauczyciel prowadzący zajęcia dodatkowe ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci.
    4. Rodzice nie ponoszą dodatkowych opłat za zajęcia dodatkowe odbywające się w czasie zadeklarowanego pobytu dziecka w przedszkolu.
    5. Przedszkole, na pisemne życzenie rodziców, może udostępnić pomieszczenia na zajęcia dodatkowo płatne, tylko i wyłącznie po zakończeniu pobytu dziecka w przedszkolu finansowanego przez rodziców.

 

§ 12

Eksperymenty

  1. Przedszkole może prowadzić własną działalność eksperymentalną,
  2. Eksperymenty pedagogiczne, to działania służące podnoszeniu skuteczności edukacji w przedszkolu, w ramach których modyfikowane są warunki, organizacja zajęć edukacyjnych lub zakres treści nauczania, prowadzone pod opieką jednostki naukowej
  3. Eksperymenty wymagające przyznania przedszkolu dodatkowych środków  budżetowych, mogą być podjęte po wyrażeniu przez organ prowadzący pisemnej zgody na finansowanie planowanych działań,
  4. Rada pedagogiczna podejmuje uchwałę w sprawie wprowadzenia eksperymentu po zapoznaniu się z celem, założeniami i sposobem jego realizacji.
  5. Prowadzenie eksperymentu w przedszkolu wymaga zgody właściwego ministra.

 

 

 

§ 13

Wycieczki

  1. Przedszkole może organizować wycieczki i wyjazdy z uwzględnieniem obowiązujących w tym zakresie przepisów. Rodzic zobowiązany jest każdorazowo wyrazić pisemna zgodę na udział dziecka w wycieczce.
  2. Program wycieczki winien być dostosowany do wieku, potrzeb, możliwości i zainteresowań dzieci.
  3. Liczba przewożonych w autokarze dzieci nie może być większa niż liczba miejsc wskazanych w dowodzie rejestracyjnym.
  4. Wycieczką kieruje kierownik wskazany przez dyrektora.
  5. Kierownik opracowuje kartę wycieczki, która  zawiera jej program, cele edukacyjne, imienną listę uczestników, imię i nazwisko kierownika wycieczki oraz wszystkich opiekunów. Kartę zatwierdza dyrektor przynajmniej trzy dni przed zdarzeniem.
  6. Kierownik wycieczki zapoznaje uczestników z jej programem i regulaminem, w tym zasadami bezpieczeństwa, określa zadania opiekunów, zapewnia apteczkę, sprzęt, czuwa nad jej bezpiecznym przebiegiem.
  7. Rodzice dzieci mających problemy w czasie poruszania się pojazdami mechanicznymi zobowiązanie są przekazać tę informację wychowawcy i udzielić pisemnego instruktażu dotyczącego sprawowania opieki nad dzieckiem podczas wycieczki.

 

 

Rozdział III

 

Organy przedszkola

 

§ 14

Organami przedszkola są:

    1. Dyrektor przedszkola
    2. Rada pedagogiczna
    3. Rada rodziców.

§ 15

 

Dyrektor  przedszkola

  1. Kieruje bieżącą działalnością przedszkola i reprezentuje je na zewnątrz,
  2. Jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli, pracowników obsługi i administracji
  3.  Przygotowuje i prowadzi zebrania rady pedagogicznej, jest jej przewodniczącym,
  4. Realizuje uchwały rady pedagogicznej podjęte w ramach kompetencji stanowiących,
  5. Wstrzymuje wykonanie uchwał niezgodnych z przepisami prawa o czym niezwłocznie powiadamia organ prowadzący oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny,
  6. Ustalenie ramowego rozkładu dnia na wniosek rady pedagogicznej z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców,
  7. Dopuszczanie do użytku  programu wychowania przedszkolnego,               
  8. Przygotowanie arkusza organizacji przedszkola,
  9.  Sprawuje nadzór pedagogiczny i przedstawia nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym ogólne wnioski wynikające ze sprawowania nadzoru oraz informacje o działalności przedszkola,
  10. Dokonuje oceny pracy nauczycieli, gromadzi informacje o ich pracy zawodowej,
  11. Prowadzi obserwację zajęć organizowanych przez nauczycieli, specjalistów przedszkola,
  12. Wykonuje zadania związane z awansem zawodowym nauczycieli, w tym nadaje stopień awansu nauczyciela kontraktowego,
  13. Występuje z wnioskiem, po zasięgnięciu opinii Rady pedagogicznej w sprawie odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników przedszkola,
  14. Przyznaje nagrody oraz wymierza kary porządkowe nauczycielom i innym pracownikom przedszkola,
  15. Sprawuje opiekę nad dziećmi oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego, w tym  poprzez aktywne działania prozdrowotne przy współpracy z osobami sprawującymi profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi,
  16. Dysponuje środkami określonymi w planie finansowym przedszkola i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie,
  17. Organizuje administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę przedszkola,
  18. Odpowiada za realizację obowiązku związanego z systemem informacji oświatowej,
  19. Może, za zgodą organu prowadzącego, tworzyć nowe stanowiska pracy, w tym stanowiska kierownicze,
  20. Zapewnia odpowiednie warunki organizacyjne do realizacji zadań edukacyjnych i za  ich poziom.
  21. Zapewnia pomoc nauczycielom w realizacji ich zadań oraz doskonaleniu zawodowym
  22. Ponosi odpowiedzialność za właściwe prowadzenie i przechowywanie dokumentacji przedszkolnej oraz za wydawanie przez przedszkole dokumentów,
  23. Zapewnia ochronę danych osobowych będących w posiadaniu przedszkola,
  24. W wykonywaniu swoich zadań współpracuje z radą pedagogiczną i radą rodziców,
  25. Współpracuje z organem prowadzącym i organem sprawującym  nadzór pedagogiczny,
  26. Współdziała z organizacjami związkowymi wskazanymi przez pracowników,
  27. Organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną,
  28. Odpowiada za realizację zaleceń wynikających z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego,
  29. Wspólnie z organem prowadzącym organizuje wczesne wspomaganie rozwoju dziecka,
  30. Stwarza warunki do działania na terenie przedszkola wolontariuszom, stowarzyszeniom i innym organizacjom działającym na rzecz oświaty,
  31. W przypadku wydanych przez wizytatora zaleceń zobowiązany jest w terminie 30 dni powiadomić organ prowadzący o  otrzymanych zaleceniach i sposobie ich realizacji oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny o sposobie realizacji zaleceń,
  32. Zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w przedszkolu dzieciom, nauczycielom i innym pracownikom
  33. Co najmniej raz w roku dokonanie kontroli mającej na celu zapewnienie bezpiecznych warunków korzystania z obiektów należących do przedszkola
  34. Gospodaruje majątkiem przedszkola i dba o jego mienie,
  35. Wykonuje uchwały Rady Gminy Zławieś Wielka w zakresie działalności przedszkola,
  36. Współpracuje z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz pomocy dzieciom i ich rodzin,
  37. Współpracuje z uczelniami wyższymi,
  38. Organizuje proces rekrutacji do przedszkola w oparciu o odrębne przepisy,
  39. Wykonuje zadania wynikające z przepisów szczególnych.

 

§ 16

Rada pedagogiczna

    1. Rada pedagogiczna jest kolegialnym organem przedszkola realizującym statutowe zadania dotyczące kształcenia, wychowania i opieki,
    2. Radę pedagogiczną tworzy dyrektor jako jej przewodniczący oraz wszyscy nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu.
    3. Kompetencje stanowiące:

a) przygotowanie projektu zmian do statutu i zatwierdzenie ich

b) zatwierdzanie planu pracy przedszkola,

c) ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli,

d) podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentu pedagogicznego,

e) podejmowanie  uchwał  w sprawie skreślenia dziecka z listy wychowanków,

f) ustalanie  sposobu  wykorzystania wyników z nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora przedszkola oraz przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad przedszkolem,

3. Kompetencje opiniujące:

a) opiniowanie organizacji pracy przedszkola,

b) opiniowanie projektu Planu finansowego przedszkola,

c) opiniowanie wniosków dyrektora o przyznanie nauczycielom i innym pracownikom przedszkola odznaczeń, nagród i wyróżnień,

d) opiniowanie propozycji dyrektora w sprawie przydzielenia nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć edukacyjnych,

e) opiniowanie  zestawu programów wychowania przedszkolnego przed dopuszczeniem ich do realizacji,

f) opiniowanie  kandydata na stanowisko dyrektora przedszkola zaproponowanego przez organ prowadzący o ile do konkursu nie zgłosi się żaden kandydat albo konkurs nie wyłoni kandydata,

g) opiniowanie  propozycji organu prowadzącego przedszkole dotyczącą zamiaru przedłużenia powierzenia stanowiska dyrektora przedszkola,

h) opiniuje decyzje dyrektora o ewentualnym powierzeniu lub odwołaniu ze stanowiska kierowniczego.

4. Inne kompetencje:

a) wnioskowanie o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora lub innego stanowiska kierowniczego,

b) wyłanianie dwóch przedstawicieli do komisji konkursowej  na stanowisko dyrektora przedszkola,

c) delegowanie przedstawiciela do udziału w zespole rozpatrującym skargi od oceny pracy nauczyciela.

 

§ 17

Rada rodziców

    1. Radę rodziców przedszkola tworzą do trzech przedstawicieli rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców dzieci danego oddziału.
    2. Rada rodziców działa w oparciu o własny regulamin, który jest aktualizowany co roku i nie jest sprzeczny z innymi dokumentami obowiązującymi w przedszkolu.
    3. Kompetencje Rady rodziców:
  1. Występowanie do organu prowadzącego, organu sprawującego nadzór pedagogiczny oraz organów przedszkola z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw przedszkola,
  2. Opiniowanie programu i harmonogramu poprawy efektywności kształcenia,
  3. Opiniowanie pracy nauczycieli odbywających staż na wyższy stopień awansu zawodowego,
  4. Opiniowanie projektu planu finansowego opracowanego przez dyrektora,
  5. Wnioskowanie do dyrektora o dokonanie oceny pracy nauczyciela,
  6. Delegowanie przedstawiciela do udziału w pracach zespołu rozpatrującego odwołanie od oceny pracy nauczyciela,
  7. Delegowanie dwóch przedstawicieli do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora przedszkola,
  8. Wspólnie z dyrektorem wnioskowanie do organu prowadzącego o ustalenie przerwy wakacyjnej,
  9. Gromadzenie funduszy z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł wydatkowanie ich zgodnie z regulaminem.

 

§ 18

Zasady współdziałania organów przedszkola

  1. Organy przedszkola ściśle ze sobą współpracują mając na uwadze wszechstronny rozwój dzieci, ich dobro i bezpieczeństwo, a także jakość pracy przedszkola.
  2. Dyrektor przedszkola gwarantuje pełny i prawidłowy przebieg informacji między organami przedszkola.
  3. W zebraniach Rady rodziców może uczestniczyć z głosem doradczym dyrektor lub inny przedstawiciel Rady pedagogicznej,
  4. W zebraniach Rady pedagogicznej w miarę potrzeb, po wcześniejszych ustaleniach może brać udział Rada rodziców lub jej przedstawiciele.

 

§ 19

Sposoby rozwiązywania sporów między organami przedszkola

  1. Wnoszone sprawy sporne pomiędzy organami rozstrzyga dyrektor przedszkola z zachowaniem prawa i dobra publicznego,
  2. Dyrektor wydaje zalecenia wszystkim statutowym organom przedszkola zgodnie z posiadanymi kompetencjami,
  3. Jeżeli uchwała statutowego organu przedszkola jest niezgodna z obowiązującym prawem lub narusza interesy przedszkola i nie służy rozwojowi jego wychowanków wstrzymuje jej wykonanie , o czym informuje właściwy organ przedszkola, uzgadnia z nim sposób postępowania w sprawie będącej przedmiotem uchwały lub sporu.
  4. W przypadku braku porozumienia między organami dyrektor przedszkola przekazuje sprawę do rozstrzygnięcia organowi  prowadzącemu lub organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny,
  5. Spory między organami przedszkola rozwiązywane są wewnątrz jednostki na drodze polubownej poprzez udział członków poszczególnych organów i jawną wymianę poglądów,
  6. Strona „poszkodowana” w pierwszej kolejności winna się zwrócić do strony „przeciwnej” z prośbą o rozmowę wyjaśniającą,
  7. Rozwiązanie sporu winno doprowadzić do zadowolenia obu stron

 

 

Rozdział IV

 

Organizacja przedszkola

 

§ 20

 

  1. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, przy czym liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać 25.
  2. Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oddziałach  na podstawie programu wychowania przedszkolnego.
  3. Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej i dydaktycznej dyrektor powierza opiekę nad danym oddziałem przez cały cykl edukacyjny wychowania przedszkolnego.
  4. Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut.
  5. Czas trwania zajęć o charakterze edukacyjnym, w tym zajęć dodatkowych musi być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci, przy czym dla dzieci w wieku 3-4 lata około 15-20 minut, dla dzieci w wieku 5-6 lat około 25-30 minut.
  6. Organizację pracy w ciągu dnia określa ramowy rozkład dnia.
  1. Ramowy rozkład dnia ustala dyrektor na wniosek rady pedagogicznej,
  2. Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciele dla  poszczególnych oddziałów ustalają szczegółowy rozkład dnia z uwzględnieniem potrzeb, możliwości i zainteresowań swoich wychowanków.
  1. Przedszkole jest jednostką nieseryjną i funkcjonuje przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerwy wakacyjnej ustalonej przez organ prowadzący na wspólny wniosek dyrektora i rady rodziców., czynne od poniedziałku do piątku z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
  2. Przedszkole czynne jest od godziny 6:30 do godziny 17.
  1. Dzienny czas pracy ustala organ prowadzący uwzględniając potrzeby środowiska.
  1. Realizacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego odbywa się w ciągu całego dnia pobytu wprzedszkolu.
  2. W okresie zmniejszonej frekwencji dzieci, w okresie przerw świątecznych, ferii, wakacji dopuszcza się możliwość ograniczenia liczby czynnych oddziałów oraz zmianę czasu pozostałych.
  3. Liczba miejsc organizacyjnych w przedszkolu wynosi 125. 
  4. Do realizacji celów statutowych przedszkole posiada:
  1. 5 sal zajęć
  2. Gabinet logopedyczny
  3. Gabinet dyrektora
  4. Kuchnię wraz z zapleczem
  5. Szatnię
  6. 5 łazienek
  7. Pomieszczenia administracyjno-gospodarcze
  8. Ogród przedszkolny
  9. Toaleta ogólnodostępna 
  1. Przedszkole nie odpowiada finansowo za przedmioty i odzież pozostawione w szatni.
  2. Szczegółową organizację pracy w ciągu roku określa arkusz organizacji przedszkola opracowany przez dyrektora.
  1. Arkusz organizacji zatwierdza organ prowadzący po zaopiniowaniu przez związki zawodowe i organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
  2. W arkuszu zamieszcza się w szczególności; liczbę dzieci, liczbę i czas pracy poszczególnych oddziałów, tygodniowy wymiar zajęć religii, liczbę pracowników łącznie z liczbą stanowisk kierowniczych, liczbę nauczycieli w tym nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze wraz z informacją o ich stopniu awansu zawodowego i  kwalifikacjach, liczbę godzin zajęć prowadzonych przez poszczególnych nauczycieli, liczbę pracowników  administracji i obsługi, liczbę etatów przeliczeniowych, liczbę godzin finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący.

 

 

§ 21

Zasady odpłatności za przedszkole

  1. Świadczenia udzielane przez przedszkole są nieodpłatne w zakresie nie mniejszym niż 5 godzin dziennie,
  2. Wysokość opłaty za świadczenia wykraczające poza 5 godzinny pobyt dziecka w przedszkolu drodze uchwały ustala Rada Gminy Zławieś Wielka, jednak w wysokości nie większej niż 1 zł za każdą godzinę,
  3. Dziecko realizujące obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego objęte jest bezpłatną opieką edukacyjną niezależnie od ilości godzin pobytu w przedszkolu.
  4. Przedszkole zapewnia odpłatne wyżywienie dla dzieci i pracowników przedszkola.
  1. Zasady odpłatności za korzystanie z wyżywienia określa dyrektor  w porozumieniu z organem prowadzącym.
  2. Opłata może ulec zmianie w ciągu roku szkolnego w związku z ze wzrostem lub obniżką cen żywności.
  1. Opłaty za pobyt dziecka i wyżywienie wnoszone są z dołu do 12 dnia każdego miesiąca . Wskazaną przez intendentkę kwotę należy uiścić na konto Urzędu Gminy w Złejwsi Wielkiej.

 

 

Rozdział V

 

Nauczyciele i inni pracownicy przedszkola

 

§ 22

Nauczyciele wychowania przedszkolnego

  1. W przedszkolu zatrudniani są nauczyciele z przygotowaniem pedagogicznym odpowiednim do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym,
  2. Nauczyciel planuje i prowadzi pracę opiekuńczą, wychowawczą i dydaktyczną zgodnie z dopuszczonym programem wychowania przedszkolnego, odpowiada za jakość i wyniki tej pracy
  3. Nauczyciel szanuje godność dziecka i respektuje jego prawa,
  4. Nauczyciel jest jednocześnie wychowawcą grupy,.
  5. Do zadań nauczyciela należy:
    1. Odpowiedzialność za życie, zdrowie oraz bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne dziecka podczas pobytu w przedszkolu i poza jego terenem,
    2. Wspierania rozwoju psychofizycznego dziecka, jego zdolności i zainteresowań poprzez:
  1. prowadzenie i dokumentowanie obserwacji pedagogicznej mającej na celu poznanie możliwości i potrzeb rozwojowych dziecka,
  2. prowadzenie i dokumentowanie diagnozy przedszkolnej,
  3. wykorzystywanie wyników obserwacji i diagnozy do planowania pracy z całą grupą i pracy indywidualnej, rzetelne informowanie rodziców o wynikach pracy,
  4. prowadzenie pracy indywidualnej oraz w grupach odpowiednio do potrzeb i możliwości dzieci, w tym opracowanie i realizacja indywidualnych programów wspomagania i korygowania rozwoju dla dzieci realizujących obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego,
  5. indywidualizację oddziaływań w toku bieżącej pracy,
  6. stosowanie, obok tradycyjnych metod nauczania, metod twórczych i nowoczesnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości,
  7. udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
  8. współpraca ze specjalistami i instytucjami świadczącymi pomoc psychologiczni-pedagogiczną, zdrowotną, inną, odpowiednią do sytuacji dziecka,
    1. Planowanie własnego rozwoju zawodowego, systematyczne podnoszenie swoich kompetencji zawodowych przez aktywne uczestnictwo w różnych formach doskonalenia zawodowego,
    2. Dbałość o własny warsztat pracy, gromadzenie pomocy dydaktycznych,
    3. Dbałość o estetykę sali zajęć,
    4. Udział w posiedzeniach rady pedagogicznej zgodnie z jej regulaminem,
    5. Współpraca z rodzicami w sprawach wychowania i nauczania dzieci z uwzględnieniem  prawa rodziców do znajomości zadań wynikających w szczególności z programu wychowania przedszkolnego realizowanego w danym oddziale i uzyskiwania rzetelnych informacji dotyczących zachowania i rozwoju intelektualnego dziecka,
    6. Współpraca ze specjalistami świadczącymi pomoc psychologiczno-pedagogiczną, opiekę zdrowotną i inną
    7. Prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej, współpracy z rodzicami,
    8. Zabezpieczanie danych osobowych dzieci i rodziców, do których mają dostęp,
    9. Realizacja wniosków rady pedagogicznej, wniosków i zaleceń dyrektora oraz osób kontrolujących,
    10. Udział w pracach zespołów zadaniowych odpowiednio do ustaleń dyrektora,
    11. Inicjowanie i organizowanie imprez o charakterze dydaktycznym, wychowawczym, kulturalnym, rekreacyjno-sportowym,
    12. Realizowanie zadań zleconych przez dyrektora wynikających z bieżącej działalności jednostki,
    13.  Otaczanie indywidualną opieką każdego ze swoich wychowanków przez stały kontakt z rodzicami w celu poznania i ustalenia aktualnych potrzeb rozwojowych , ustalenia form pomocy i włączenia ich w działalność przedszkola.
    14. Nauczyciel ma prawo do korzystania w swojej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora, rady pedagogicznej, specjalistów, instytucji naukowo-oświatowych.

 

§ 23

Logopeda

  1. Do zadań logopedy należy w szczególności:
  1. Odpowiedzialność za życie, zdrowie oraz bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne dzieci, które objęte są  jego opieką,
  2. Diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia poziomu rozwoju mowy dzieci i wytypowanie do terapii logopedycznej,
  3. Planowe i systematyczne prowadzenie przebiegu  terapii logopedycznej,
  4. Prowadzenie porad i konsultacji dla rodziców w zakresie stymulacji rozwoju mowy i eliminowanie jej zaburzeń przez ćwiczenia w domu,
  5. Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej,
  6. Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej i praca w zespole do udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
  7. Prowadzenie dokumentacji określonej odrębnymi przepisami,
  8. Udział w posiedzeniach rady pedagogicznej oraz w zebraniach z rodzicami wymagających jego obecności,
  9. Współpraca ze specjalistami świadczącymi pomoc psychologiczno-pedagogiczną, opiekę zdrowotną i inną,
  10. Udzielanie instruktażu nauczycielom dotyczących prowadzenia prostych ćwiczeń logopedycznych.
  1. Logopeda zobowiązany jest osobiście przyprowadzić dziecko na zajęcia logopedyczne i osobiście odprowadzić je po ich zakończeniu.

 

§ 24

Nauczyciel religii

  1. Do zadań nauczyciela religii należy w szczególności:
  1. Odpowiedzialność za życie, zdrowie  oraz bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne dzieci, które objęte są jego opieką,
  2. Nauczanie religii na podstawie misji kanonicznej,
  3. Planowanie i dokumentowanie swojej pracy,
  4. Udział w posiedzeniach rady pedagogicznej i zebraniach z rodzicami wymagających jego obecności.

 

§ 25

W przedszkolu mogą być zatrudnieni pracownicy niepedagogiczni:

    1. Kucharz
    2. Pomoc kucharza
    3. Intendent
    4. Woźna
    5. Pomoc nauczyciela
    6. Pracownik gospodarczy

§ 26

Zakres czynności służbowych kucharza:

  1. Uczestniczenie w planowaniu jadłospisów,
  2. Punktualne przyrządzanie zdrowych i kalorycznych posiłków zgodnie z obowiązującym prawem żywienia zbiorowego,
  3. Dbałość o najwyższą jakość i smak potraw,
  4. Przyjmowanie produktów z magazynu i kwitowanie ich odbioru w raportach żywieniowych,
  5. Dbałość o racjonalne zużycie i odpowiednie zabezpieczenie produktów przed ich obróbką wstępną,
  6. Przestrzeganie właściwego podziału pracy i nadzór nad jego wykonaniem,
  7. Przestrzeganie dyscypliny pracy,
  8. Przestrzeganie zasad technologii, estetyki i zasad higieniczno-sanitarnych,
  9. Natychmiastowe zgłaszanie dyrektorowi wszelkich usterek i nieprawidłowości stanowiących zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa występujących w kuchni i pomieszczeniach jej przynależnych,
  10. Ścisłe przestrzeganie receptur przygotowywanych posiłków,
  11. Właściwe porcjowanie posiłków zgodnie z przewidzianymi normami i zgodnie z podanym stanem dzieci personel do żywienia w danym dniu,
  12. Przygotowanie i przechowywanie próbek żywieniowych zgodnie z przepisami,
  13. Dbałość o stan powierzonego sprzętu, naczyń oraz pomieszczeń kuchennych zgodnie z instrukcją dobrej praktyki higienicznej,
  14. Przestrzeganie właściwego wyglądu osobistego podczas [pracy,
  15. Przestrzeganie przepisów BHP i p-poż.,
  16. Wykonywanie zadań wynikających z realizacji systemu HACCP,
  17. Realizacja innych zadań wynikających z potrzeb przedszkola,
  18. Przestrzeganie zasady nieudzielania rodzicom informacji na temat dzieci.

 

 

§ 27

Zakres czynności służbowych pomocy kucharza:

    1. Obróbka wstępna wszelkich surowców do produkcji posiłków,
    2. Odpowiednie zabezpieczenie produktów przed i podczas obróbki,
    3. Oszczędne gospodarowanie produktami,
    4. Dbałość o najwyższą jakość i smak posiłków,
    5. Przestrzeganie receptur przygotowywanych posiłków,
    6. Pomoc przy porcjowaniu posiłków i wydawaniu o wyznaczonych godzinach,
    7. Dbałość o czystość i stan techniczny wykorzystywanego sprzętu i narzędzi,
    8. Dbałość o czystość kuchni i pomieszczeń do niej przynależnych,
    9. Mycie/wyparzanie naczyń kuchennych,
    10. Natychmiastowe zgłaszanie kucharzowi lub dyrektorowi  wszelkich usterek i nieprawidłowości stanowiących zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa występujących w kuchni i pomieszczeniach jej przynależnych,
    11. Przestrzeganie przepisów BHP i p-poż.,
    12. Wykonywanie zadań wynikających z realizacji systemu HACCP,
    13. Wykonywanie poleceń kucharza,
    14. Doraźne zastępowanie kucharza w przypadku jego nieobecności.
    15. Realizacja innych zadań wynikających z potrzeb przedszkola,
    16. Przestrzeganie zasady nieudzielania rodzicom informacji na temat dzieci.

 

§ 28

Zakres czynności służbowych intendenta:

  1. Terminowe zapewnienie artykułów żywnościowych, ustalenie z dyrektorem punktów zaopatrzenia,
  2. Czuwanie nad terminem przydatności do spożycia przechowywanych produktów,
  3. Troska o porządek i czystość w pomieszczeniach magazynowych,
  4. Prowadzenie ewidencji zapasów magazynowych i ewidencji sprzętu kuchennego,
  5. Ponoszenie odpowiedzialności materialnej za powierzone materiały i sprzęt kuchenny,
  6. Udział w tworzeniu jadłospisów i przedstawianie ich dyrektorowi na dwa dni przed rozpoczęciem ich obowiązywania,
  7. Terminowe rozliczanie pobranych zaliczek,
  8. Czuwanie nad właściwym porcjowaniem posiłków zgodnie z przewidzianymi normami,
  9. Przestrzeganie właściwego wyglądu osobistego podczas pracy,
  10. Przestrzeganie przepisów BHP i p-poż.,
  11. Wykonywanie zadań wynikających z realizacji systemu HACCP,
  12. Naliczanie opłat za pobyt i wyżywienie dzieci w przedszkolu oraz opłaty za wyżywienie pracowników przedszkola,
  13. Prowadzenie właściwej dokumentacji z zachowaniem ochrony danych osobowych dzieci i rodziców, personelu przedszkola, do których posiada dostęp,
  14. W miarę potrzeb uczestniczenie w zebraniach ogólnych z rodzicami, zebraniach rady rodziców, rady pedagogicznej,
  15. Realizacja innych zadań wynikających z potrzeb przedszkola,
  16. Przestrzeganie zasady nieudzielania rodzicom informacji na temat dzieci.

 

§ 29

Zakres czynności służbowych woźnej:

  1. Codzienne utrzymywanie w czystości pomieszczeń przydzielonych do sprzątania – podłogi, ściany, meble, pojemniki, zabawki i inne,
  2. Okresowe mycie okien, pranie firan, dywanów,
  3. Pomoc przy wydawaniu posiłków,
  4. Pomoc dzieciom w wykonywaniu czynności samoobsługowych - posiłki, łazienka, szatnia,
  5. Pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi w czasie spacerów i wycieczek,
  6. Doprowadzenie do czystości dzieci w przypadkach zabrudzeń fizjologicznych,
  7. Opieka nad dziećmi  w czasie chwilowej nieobecności w sali nauczyciela,
  8. Odpowiednie zabezpieczanie przed dziećmi środków chemicznych,
  9. Przestrzeganie przepisów BHP i p-poż.,
  10. Dbałość o wygląd osobisty podczas pracy,
  11. Realizacja innych zadań wynikających z potrzeb przedszkola,
  12. Przestrzeganie zasady nieudzielania rodzicom informacji na temat dzieci.

 

§ 30

Zakres czynności służbowych pracownika gospodarczego:

  1. Utrzymanie w czystości obejścia przedszkola- drogi komunikacyjne, tereny przyległe, plac zabaw,
  2. Codzienna kontrola stanu technicznego budynku, niezwłoczne zgłaszanie do dyrektora wszelkich zauważonych usterek,
  3. Obsługa pieca CO w sezonie grzewczym,
  4. Naprawa drobnych usterek sprzętu, mebli, elementów ogrodzenia i innych,
  5. Ponoszenie odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie,
  6. Przestrzeganie przepisów BHP i p-poż.,
  7. Dbałość o wygląd osobisty podczas pracy,
  8. Realizacja innych zadań wynikających z potrzeb przedszkola,
  9. Przestrzeganie zasady nieudzielania rodzicom informacji na temat dzieci.

 

 

§ 31

Zakres czynności służbowych pomocy nauczyciela:

  1. Pomoc dzieciom w wykonywaniu czynności samoobsługowych dzieci – posiłki, łazienka, szatnia,
  2. Doprowadzenie do czystości dzieci w przypadkach zabrudzeń fizjologicznych,
  3. Pomoc w sprawowaniu opieki nad dziećmi w czasie spacerów i wycieczek,
  4. Udział w przygotowaniu pomocy do zajęć i porządkowanie stanowisk pracy,
  5. Udział w dekorowaniu sali, wykonywaniu gazetek,
  6. Pomoc w przygotowaniu i udział w uroczystościach  przedszkolnych,
  7. Opieka nad dziećmi w czasie chwilowej nieobecności nauczyciela,
  8. Zachowanie czystości zabawek, pojemników, mebli w sali zajęć,
  9. Zachowanie czystości w łazience przynależnej do danego oddziału,
  10. Przestrzeganie przepisów BHP i p-poż.,
  11. Dbałość o wygląd osobisty podczas pracy,
  12. Realizacja innych zadań wynikających z potrzeb przedszkola,
  13. Przestrzeganie zasady nieudzielania rodzicom informacji na temat dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozdział VI

 

Wychowankowie przedszkola i ich rodzice

 

§ 32

Prawa wychowanków przedszkola

  1. Wszyscy pracownicy przedszkola bezwzględnie  przestrzegają założeń Konwencji o Prawach Dziecka, w swojej pracy kierują się dobrem dziecka,
  2. Przedszkole dba, aby treści, metody i formy pracy były dostosowane do jego potrzeb i możliwości psychofizycznych, a także sytuacji społecznej,
  3. Przedszkole zapewnia dzieciom bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne oraz poszanowanie jego godności osobistej,
  4. Przedszkole zapewnia ochronę przed przemocą,
  5. Wszyscy pracownicy przedszkola traktują dzieci życzliwie i podmiotowo,
  6. W przedszkolu obowiązuje bezwzględny zakaz stosowania wobec dzieci  kar cielesnych i psychicznych – zachowań ośmieszających i naruszających poczucie godności,
  7.  Dzieciom uświadamia się ich prawa i prawo do egzekwowania ich przez rówieśników i dorosłych.
  8. Dzieci mają prawo w szczególności do:
  1. Indywidualności i swobodnego wyrażania swoich myśli i pragnień,
  2. Pełnej akceptacji i szacunku,
  3. Nietykalności osobistej,
  4. Zaspakajanie swoich potrzeb i rozwoju zainteresowań,
  5. Zabawy,
  6. Spokoju i wypoczynku,
  7. Intymności i dbałości o higienę osobistą,
  8. Popełniania błędów,
  9. Zmienności nastrojów,
  10. Korzystania z posiłków i zaspakajanie łaknienia na żądanie,
  11. Rozwiązywania wszelkich problemów,
  12. Opieki i pomocy ze strony dorosłych,
  13. Pozytywnego wzmacniania przez dorosłych,
  14. Rozumienia, że funkcjonowanie w grupie nie polega tylko na korzystaniu z praw, ale także na wypełnianiu obowiązków.

 

 

§ 33

Obowiązki wychowanków przedszkola:

    1. Przestrzeganie zawartych umów dotyczących bezpieczeństwa swojego i innych,
    2. Reagowanie na polecenia nauczyciela,
    3. Poszanowanie mienia przedszkola,
    4. Zachowanie porządku, czystości
    5. Współdziałanie w zespole,
    6. Przestrzeganie zasad obowiązujących w grupie,
    7. Respektowanie prawa innych do spokoju, zabawy, własności prywatnej, niezależności osobistej  oraz  ich   wytworów,
    8.  Stosowanie form grzecznościowych,
    9.  Przestrzeganie zakazu opuszczania sali bez zgody nauczyciela,
    10. Polubowne rozwiązywanie konfliktów,
    11.  Dbałość o swój wygląd,
    12. Informowanie nauczyciela o swoich problemach i odczuwanym niebezpieczeństwie.

 

§ 34

Współpraca z rodzicami

  1. Przedszkole wobec rodziców pełni funkcję doradczą i wspomagającą działania wychowawcze:

a) pomaga w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dziecka i podjęciu wczesnej interwencji specjalistycznej,

b) uzgadnia wspólnie z rodzicami kierunki i zakres działań realizowanych w przedszkolu.

2. Przedszkole na bieżąco i rzetelnie informuje o osiągnięciach i niepowodzeniach edukacyjnych dziecka.

3. Formy współpracy z rodzicami:

a) zebrania ogólne – przynajmniej dwa razy w roku

b) zebrania grupowe – przynajmniej dwa razy w roku

c) zajęcia otwarte – przynajmniej dwa razy w roku

d) konsultacje indywidualne – przynajmniej dwa razy w roku

e) rozmowy indywidualne – w miarę potrzeb

f) inne formy współpracy z rodzicami – gazetka „Kącik dla rodziców”, strona internetowa, wystawki prac dziecięcych, prezentacja osiągnięć dzieci, uroczystości przedszkolne.

4. Prawa rodziców:

a) znajomość realizowanego  programu wychowania przedszkolnego  i planów pracy realizowanych w danym oddziale,

b) uzyskanie rzetelnej i systematycznej informacji na temat swojego dziecka,

c) uzyskanie porad i wskazówek do pracy z dzieckiem w domu od wychowawcy i specjalistów,

d) wyrażanie opinii na temat pracy  przedszkola i przekazywanie jej organowi prowadzącemu i organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny,

e) udział w pracach komisji konkursowej na stanowisko dyrektora  przedszkola,

5. Obowiązki rodziców:

a) przestrzeganie zapisów statutu,

b) podpisanie umowy o świadczeniu usług edukacyjnych przez przedszkole w terminie określonym przez dyrektora.

c) zaopatrywanie dziecka w niezbędne przybory, przedmioty i pomoce,

d) terminowe uiszczanie odpłatności za pobyt i wyżywienie dziecka,

e) informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu,

f) niezwłoczne informowanie o zatruciach pokarmowych i przebytych chorobach przewlekłych przez dziecko,

g) przyprowadzanie do przedszkola dziecka zdrowego, w tym pozbawionego pasożytów (wszy, owsiki),

h) zapewnienie regularnego uczęszczania do przedszkola dzieciom realizującym obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego,

i) systematyczne śledzenie informacji umieszczanych na tablicy ogłoszeń i stronie internetowej

 

§ 35

 

Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego

  1. W przedszkolu organizuje się możliwość spełniania obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego,
  2. Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.
  3. Dyrektor przedszkola jest zobowiązany powiadomić dyrektora szkoły obwodu, w którym dziecko mieszka, o spełnianiu przez nie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu oraz zmianach w tym zakresie,
  1. Formą powiadomienia jest pisemny wykaz dzieci przekazany do dnia 30 września każdego roku
  2. Wykaz zawiera imienną listę dzieci i adres ich zamieszkania,
  1.  Dyrektor przedszkola jest zobowiązany do wydania każdemu dziecku spełniającemu obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego stosowne zaświadczenie, nie później niż do końca września,
  1. Wzór zaświadczenia o spełnianiu obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego określają odrębne przepisy,
  2. Dyrektor prowadzi rejestr wydanych zaświadczeń.

 

 

§ 36

 

System motywowania dzieci do zachowań pożądanych

  1. W celu egzekwowania ustalonych w przedszkolu zachowań pożądanych stosuje się znane dzieciom nagrody społeczne i rzeczowe:
  1. Pochwały indywidualne wychowawcy, dyrektora,
  2. Pochwały na forum grypy,
  3. Pochwały przed rodzicami,
  4. Dostęp do atrakcyjnej zabawki,
  5. Możliwość wyboru zabawy, prowadzenie jej,
  6. Dyplom uznania,
  7. Drobne nagrody rzeczowe – naklejki, książeczki, zabawki,

 

  1. Dzieci nagradzane są między innymi za:
  1. Poprawę w stosunku do poprzedniego zachowania niepożądanego,
  2. Wysiłek włożony w wykonanie jakiegoś zadania,
  3. Wzorowe wywiązanie się z podjętego obowiązku,
  4. Bezinteresowną pomoc innym,
  5. Aktywny udział w pracach na rzecz grupy i przedszkola.
  1. Dzieci znają konsekwencje złego zachowania:
  1. Upomnienie słowne indywidualne,
  2. Upomnienie słowne w obecności grupy,
  3. Odsunięcie od zabawy,
  4. Poinformowanie rodziców o przewinieniu dziecka,
  5. Rozmowa z dyrektorem,
  6. Odebranie przywilejów.
  1. Konsekwencje wobec dzieci stosowane są w przypadku:
  1. Nieprzestrzegania ustalonych norm i zasad współżycia w grupie i w przedszkolu,
  2. Stwarzanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu i zdrowiu własnemu i innych,
  3. Zachowania o przejawach agresji słownej i fizycznej,
  4. Celowe niszczenie mienia przedszkola,
  5. Celowe niszczenie wytworów kolegów,
  6. Niewywiązywanie się z obowiązków przedszkolaka

 

§ 37

Procedura niebieskiej karty

  1. Dyrektor zgodnie z prawem podejmuje interwencję w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą, co nie wymaga zgody osoby w stosunku do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą,
  2. Procedura wszczynana jest sytuacji, gdy pracownik przedszkola w toku prowadzonych czynności służbowych powziął podejrzenie stosowania przemocy wobec członków rodziny lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny dowolnemu pracownikowi przedszkola przez osobę będącą świadkiem przemocy w rodzinie.
  3. Zadania dyrektora  przedszkola:
  1. Udzielanie  kompleksowych informacji o możliwościach uzyskania pomocy, w szczególności psychologicznej, prawnej, socjalnej i pedagogicznej,
  2. Udzielanie informacji o  możliwościach wsparcia, w tym o instytucjach i podmiotach świadczących specjalistyczną pomoc na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie,
  3. Organizowanie dostępu do pomocy medycznej, jeżeli wymaga tego stan zdrowia osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą.
  4. Może prowadzić rozmowy z osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, na temat konsekwencji jej stosowania oraz informuje te osoby o możliwościach podjęcia leczenia  lub terapii i udziale w programach oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie,
  5. Diagnozuje sytuację i potrzeby osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, w szczególności wobec dzieci

 

§ 38

Przypadki, w których dziecko może być skreślone z listy wychowanków

  1. Dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną może skreślić dziecko z listy w następujących przypadkach:
  1. Zalegania z należnymi opłatami za jeden miesiąc,
  2. Powtarzającego się nieterminowego regulowania należności,
  3. Nieuczęszczania dziecka do przedszkola bez uzasadnionej przyczyny co najmniej jeden miesiąc,
  4. W przypadku nagminnie powtarzającego się pozostawiania dziecka w przedszkolu poza godzinami jego otwarcia.
  5. Stwarzanie przez dziecko sytuacji zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu własnemu i innych dzieci oraz brak współpracy z rodzicami, mimo zastosowania przyjętego w przedszkolu trybu postępowania,
  1. Tryb postępowania z dzieckiem często stwarzającym sytuacje zagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu własnemu i innych dzieci:
  1. Indywidualna terapia prowadzona przez nauczyciela z dzieckiem w formie zajęć indywidualnych i grupowych,
  2. Konsultacje z rodzicami i terapia rodzinna,
  3. Konsultacja i terapia w instytucjach specjalistycznych,
  4. Rozmowy z dyrektorem.
  1. Skreślenia dziecka z listy wychowanków przedszkola dokonuje dyrektor, stosując poniższą procedurę:
  1. Doręczenie rodzicom pisma informującego o naruszeniu zapisów statutu za potwierdzeniem odbioru,
  2. Ustalenie sytuacji dziecka i rodziny, rozmowa-negocjacje dyrektora, nauczyciela,
  3. Zasięgnięcie opinii instytucji zewnętrznych: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chełmży, oddział Zławieś Wielka, Gminny Ośrodek pomocy Społecznej w Złejwsi Wielkiej,
  4. Przedstawienie członkom rady pedagogicznej sytuacji nieprzestrzegania zapisów statutu i powtarzających się uchybień ze strony rodziców dziecka,
  5. Podjęcie uchwały przez radę pedagogiczną w sprawie skreślenia z listy wychowanków,
  6. Rozwiązanie umowy cywilno-prawnej o świadczeniu usług edukacyjnych.
  1. Skreślenie dziecka z listy wychowanków przedszkola następuje w drodze decyzji administracyjnej
  2. Rodzice mają prawo odwołania się od decyzji o skreśleniu dziecka  do wójta Gminy Zławieś Wielka w ciągu 14 dni od jej otrzymania.

 

 

 

Rozdział VII

 

Postanowienia końcowe

 

§ 39

Statut obowiązuje w równym stopniu wszystkich członków społeczności przedszkolnej – nauczycieli, pracowników obsługi i administracji, dzieci i rodziców.

 

 

§ 40

Regulaminy działalności uchwalone przez organy działające w przedszkolu nie mogą być sprzeczne z postanowieniami niniejszego Statutu.

 

§ 41

Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.

 

§ 42

Przedszkole prowadzi własną planową gospodarkę finansową, za którą odpowiedzialny jest dyrektor przedszkola i zatrudniony w Urzędzie Gminy Zławieś Wielka główna księgowa jednostek oświatowych.

 

§ 43

  1. Statut przedszkola lub jego nowelizację uchwala się na posiedzeniu rady pedagogicznej, odczytując zebranym pełny jego tekst.
  2. Członkowie rady pedagogicznej mają prawo wnoszenia poprawek do proponowanego tekstu statutu.
  3. Rada pedagogiczna głosuje nad nowelizacją statutu lub uchwala nowy statut.
  4. Nowelizacja statutu obliguje dyrektora do opracowania tekstu jednolitego.
  5. Z treścią statutu można zapoznać się w kancelarii dyrektora oraz na stronie internetowej przedszkola.

 

 

§ 44

Z dniem wejścia w życie niniejszego statutu traci moc statut przedszkola z dnia 30 sierpnia 2016 roku.

§ 45

 

Niniejszy statut w powyższym brzmieniu wchodzi w życie z dniem 28 listopada 2017 r.

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Mali Odkrywcy w Złejwsi Małej
    ul. Osiedlowa 6 87-134 Zławieś Mała
  • 56 678 09 87 / 512253469

Galeria zdjęć